W salonie i sypialni, a coraz częściej w kuchni oraz łazience kluczową rolę w kwestii dekoracyjnej odgrywa zagospodarowanie ścian – zwłaszcza centralnych. Za ściany centralne uznaje się takie, które w większości przypadków rzucają się na pierwszy rzut oka po wejściu do danego pomieszczenia. Jako, że obrazy z wolna odchodzą do lamusa, to współcześni architekci wnętrz coraz śmielej stosują substytuty w postaci plakatów, zdjęć, murali oraz grafik. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka uniwersalnych motywów grafik ,które z powodzeniem odnajdą się w każdym wariancie wnętrza.
Wieża Eiffla
Symbol Francji przez wielu bywa uznawany za kicz – podobnie jak drzewiej Statua Wolności. W opinii stylistów motyw, który na pozór kojarzy nam się z kiczem może zostać zaprezentowany w nowej – uniwersalnej odsłonie. Tak właśnie jest z tytułową Wieżą Eiffla, która może widnieć na graficie w wariancie czarno białym, bądź popielatym. Wówczas doskonale będzie komponować się z klasycznymi barwami takimi jak biel, beż, brąz, ecru, a nawet czekolada. Zachowanie umiaru i minimalizmu nada wnętrzu funkcjonalnego usposobienia z delikatnym walorem estetycznym.
Orientalny zawrót głowy
Współcześni styliści coraz chętniej proponują motywy orientalne. Te w aspekcie dekoracyjnym występują w różnych formach. Może być to płótno zawieszone na ścianie, grafika, zdjęcie, obraz oraz wiele innych. W przypadku grafik najczęściej stosujemy ornamenty indyjskie, bądź tradycyjny – chiński alfabet. Motyw orientu w postaci niewielkiej grafiki będzie współgrał nie tylko z wnętrzami azjatyckimi, ale także ze współczesnymi stylami opierającymi się na minimalizmie.
Ponadczasowa roślinność
Od setek lat nasze ściany dekorują motywy roślinne (duży wybór dostępny na obrazynasciany.pl i artpasaz.pl). Dziś również się to nie zmienia, choć motywy te prezentowane są w prostej formie, która stanowi nową odsłonę. Rokoko wymarło wespół z barokiem i całym towarzyszącym im przepychem – dziś stawia się na klarowność i grę szczegółów, dlatego uniwersalnym motywem graficznym mogą okazać się rośliny takie jak bambus, czy obumarła gałązka zaprezentowana w sepii. Tego rodzaju grafiki z pewnością nadadzą wnętrzu oryginalności.
Poczuj pismo nosem
Nosem, a przede wszystkim oczyma, bowiem współcześni architekci stawiają na cytaty zawarte pod postacią grafik o zwiększonym formacie. Mogą być to sentencje, bądź ważne – motywujące hasła, które z zachowaniem stosownej czcionki oraz kontrastu wprowadzą do wnętrza swego rodzaju indywidualizm oraz unikalność. Walorem stosowania fraz w postaci grafik jest ich uniwersalny charakter – tego rodzaju zabiegi odnajdą się w każdym wnętrzu, a zwłaszcza w pomieszczeniach praktycznych takich jak łazienka oraz kuchnia.
Oczywiście propozycji związanych z motywami widniejącymi na grafikach jest znacznie więcej. Nie wszystkie jednak są uniwersalne. Wiele zagorzałych wymaga remontu częściowego, a nawet generalnego. Dlatego warto zacząć od podstaw i stopniowo kreować swoje wnętrze.