Wraz z uświadamianiem społeczeństwu tego, jak ważne jest dbanie o środowisko w kontekście przyszłych pokoleń, wzrasta chęć przyczynienia się do jego ochrony. Od drobiazgów takich jak wyłączanie wody podczas mycia zębów lub korzystanie z prysznica zamiast kąpieli, doszliśmy do etapu, na którym możemy naprawdę znacząco przyczynić się do poprawy stanu środowiska, rozsądnie wybierając sposób ogrzewania domu. W tym celu powstały kotły oraz pompy ciepła.
Pompy ciepła
W przypadku dobrze ocieplonych domów, które są odporne na utraty ciepła, pompa może być jedynym urządzeniem grzewczym i to w dodatku niebywale oszczędnym. Takie rozwiązanie rzecz jasna wpłynie korzystnie na budżet. Ponadto pompę ciepła można dostosować do swoich potrzeb, jeżeli więc przy projekcie nowego domu, albo podczas remontu jako konieczność obraliśmy sobie ogrzewane podłogi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby cel zrealizować. Warto wziąć ją pod uwagę w przypadku projektowania nowego domu, nie wymaga budowy kotłowni ani komina i zajmuje bardzo mało miejsca, z reguły wystarcza zaledwie 1m2.
Czy warto zamontować pompę ciepła?
Często myśląc nad inwestycją, dopytujemy znajomych oraz członków rodziny, którzy już się tego podjęli czy warto. Jednak w tym przypadku, nie jest to najlepsze wyjście, opłacalność pompy jest zależna od indywidualnych cech domu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to dość droga inwestycja, trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wymaga budowy kotłowni i komina, a po uruchomieniu działa automatycznie, nie wymaga naszej ingerencji.
Kotły gazowe
Kotły gazowe emitują około 60 razy mniej zanieczyszczeń niż kotły zasilane węglem, podobnie jest w przypadku azotu, tlenku węgla oraz dwutlenku węgla. Kiedyś były dużo mniej powszechne niż obecnie, głównie z powodu ceny, która wydawała się wysoka. Z biegiem czasu ceny niemal się wyrównały (głównie za sprawą zakazu na instalowanie tanich kotłów na paliwo stałe), teraz w przypadku dużego domu (około 200m2), ogrzewanie gazowe, wychodzi droższe zaledwie o kilkaset złotych w skali roku. Biorąc pod uwagę wygodę, jaką oferują warianty gazowe to naprawdę znikoma kwota.
Kocioł kondensacyjny
Piec co gazowy kondensacyjny to nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązanie, oferujące połączenie najwyższej wydajności z jeszcze większą wygodą użytkowania. Kotły na paliwo stałe wymagają komina i przez ciąg powietrza, który generują, wychładzają pomieszczenie, piec kondensacyjny tak nie działa, zamiast tego pobiera powietrze z zewnątrz i tam też je wypuszcza. Potrafi schłodzić parę oraz ją skroplić, przekłada się to na wydajność, która wzrasta o około 15/20%.