Zarówno w Polsce jak i na całym świecie znajduje się mnóstwo zabytkowych budowli, do których turyści przybywają masowo. Wrażenie robią nie tylko ich bryły, ale przede wszystkim wnętrza.
Prym wiodą tu budowle sakralne, które przez praktycznie całą historię Europy były ozdabiane przez największych artystów i w związku z tym obecnie stanowią nieprzebrane źródło informacji na temat mentalności, jaka panowała przed wiekami. Są również wnętrza współczesne, których nie da się zapomnieć po odwiedzeniu. Wnętrza zawierają jednak nie tylko sztukę – w roli makabrycznych pamiątek pozostawiono również liczne wnętrza, które były świadkami strasznych wydarzeń czasów faszyzmu czy komunizmu.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wnętrz na świecie jest Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wiktoriański budynek z gigantyczną salą został wykorzystany w bardzo interesujący sposób – w przestrzennym pomieszczeniu umieszczono rekonstruowane szkielety zwierząt, zarówno tych gatunków, które nadal chodzą po Ziemi, jak i tych wymarłych. Najpopularniejszym spośród zwierząt z londyńskiego muzeum jest z pewnością wieloryb. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wielorybie szkielety są wyeksponowane również w kilku miejscach w Polsce. Jednym z nich jest wydział biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Prawdziwą kopalnią wiedzy na temat sztuki są wnętrza kościołów. Nawet w tych najstarszych zdarzają się malowidła, które przetrwały całe wieki i tysiąclecia i które często bywały rekonstruowane. Sztuka sakralna to jedna z nielicznych dziedzin, w której nigdy nie zaczęto używać abstrakcji, przynajmniej nie w takim stopniu, jak w sztuce świeckiej.
Ciekawym przykładem wnętrza, które trudno zapomnieć, jest komora św. Kingi w kopalni soli we Wieliczce. Sama kopalnia soli jest obiektem niesamowitym, stanowi istne podziemne miasto. Kilka komór, jakie się w niej znajdują, zostało ozdobionych rzeźbami wykutymi bezpośrednio w złożach soli, jednak komora św. Kingi zajmuje wśród nich miejsce wyjątkowe – de facto wygląda jak prawdziwa, kościelna nawa, zresztą niejednokrotnie odbywały się w niej msze św.
Ciężkim przeżyciem może być natomiast wizyta we wnętrzach obozów koncentracyjnych, jak Auschwitz czy Stutthof. Ekspozycja, jaką w nich stworzono, chwyta za serce nawet najmniej wrażliwe jednostki. Bezmiar okrucieństw, jakie miały miejsce w tych murach wciąż jest przerażający, mimo że hitlerowskie zbrodnie miały przecież miejsce kilkadziesiąt lat temu.
Specjalnym rodzajem wnętrz są sale filharmonii i oper. Tutaj liczy się nie tylko wystrój, ale również akustyka. Można powiedzieć, że dopiero dobrze zaprojektowana sala filharmonii pozwala usłyszeć muzykę taką, jaką jest ona naprawdę. To prawda, że człowiek jest przede wszystkim wzrokowcem, jednak wyjątkowość wnętrza może równie dobrze oddziaływać na słuch.
Wnętrza budynków to jednak nie wszystko. Wartość historyczną mogą mieć również wnętrza samolotów, statków, samochodów i wielu innych obiektów. Odwiedzanie ich i odkrywanie ich historii bywa nieprawdopodobnie fascynujące.
Sprawdź też stronę: https://www.albertfresh.pl/